internethostorg1

internethostorg1

     چگونه برنامه‌هايي را كه بيشترين مصرف باتري در ويندوز 10 را دارند پيدا كنيم؟ويندوز 10، بهترين نسخه از سيستم‌عامل Windows مي‌باشد كه توسط مايكروسافت در اختيار كاربران قرار گرفته و در عرض 1 سال نيز تعداد كاربران آن تا حد زيادي افزايش پيدا كرده است. ويژگي‌هاي جديد و بسيار خوبي در ويندوز 10 وجود دارند كه پيشتر و در نسخه‌هاي قبلي ويندوز نبودند كه يكي از اين ويژگي‌هاي بسيار خوب، صفحه‌اي با نام “Battery Use” مي‌باشد كه مي‌تواند به شما دقيقا نشان دهد كه كدام‌يك از نرم‌افزارهاي در حال اجرا، باتري لپتاپ شما را با سرعت بيشتري تخليه مي‌كند.

پيدا كردن پنجره‌ي Battery Use

براي پيدا كردن پنجره‌ي Battery Use، كار سختي پيش روي شما قرار نداشته و تنها بايد وارد بخش تنظيمات ويندوز يا اپليكيشن Settings شويد. همانند بسياري از ويژگي‌هاي ديگر ويندوز 10، اين ويژگي نيز از امكاناتي بود كه پيشتر در ويندوزفون شاهد آن بوديم و به صورت اختصاصي براي اين سيستم‌عامل طراحي شده بود، اما همراه با عرضه ويندوز 10، اين ويژگي بسيار خوب نيز در ويندوز 10 جاي گرفت.

اما چگونه بايد اين پنجره را پيدا كنيم؟ از آنجايي كه اين يك ويژگي جديد است كه در ويندوز 10 قرار گرفته نبايد در پنجره قديمي Control Panel به دنبال آن باشيد. همانطور كه اشاره كرديم، اين ويژگي در بخش تنظيمات قرار گرفته، بخشي كه كاربران مي‌توانند از طريق دكمه‌ي Start ويندوز به آن دسترسي داشته باشند. پس از باز كردن بخش تنظيمات، بايد وارد بخش “System” رفته و از اين بخش هم پنجره‌ي “Battery Saver” را انتخاب نماييد. همچنين اين امكان وجود دارد كه مستقيم عبارت Battery Saver را در منوي جستجوي كورتانا تايپ نموده تا مستقيما به اين پنجره هدايت شويد.

How to See Which Applications Are Draining Your Battery on Windows 10 2

در قسمت راستي اين پنجره ما شاهد نمايش اطلاعاتي اجمالي از وضعيت باتري همچون ميزان باتري باقي‌ مانده هستيم. اگر مي‌خواهيد اطلاعات كامل‌تري در مورد اينكه كدام يك از اپليكيشن‌ها استفاده‌ي بيشتري از باتري دارد مطلع گرديد، بايد بر روي “Battery Use” كه با رنگ آبي مشخص شده، كليك كنيد.

آناليز كردن مصرف برق

در حالت پيش‌فرض، اين بخش مصرف برق باتري شما در 24 ساعت گذشته را نمايش مي‌دهد كه مي‌توانيد چارت مربوط به آن را به 48 ساعت و يا 1 هفته‌ي گذشته تغيير داده تا اطلاعات كامل‌تري در اين زمينه داشته باشيد. براي انجام اين كار نيز تنها كافيست منوي كشويي كه تصوير آن در ادامه قرار گرفته را انتخاب كرده و حالت نمايش باتري و زمان آن را تغيير دهيد.

ximg_56b6689a7fc6a.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Ho3pkfXsn8

اگر كمي پايين‌تر بياييد مي‌توانيد اطلاعاتي مربوط به واي‌فاي، سيستم و صفحه‌نمايش را مشاهده كنيد. در اين بخش، ويندوز 10 به شما نشان مي‌دهد كه هر كدام از اين قسمت‌ها تا چه اندازه و چند درصد باتري دستگاه شما را مصرف مي‌كنند.

download

شايد در اين بخش توجه شما به اين موضوع جلب شده باشد كه صفحه‌نمايش دستگاه شما، مصرف باتري زيادي دارد. در اين مورد بايد بدانيد كه همواره صفحه‌نمايش، بيشترين مصرف باتري در هر دستگاهي، چه موبايل، تبلت، لپتاپ، كامپيوتر و … را دارد و براي جلوگيري از مصرف بالاي آن نيز راهي جز كاهش دادن شدت روشنايي صفحه‌نمايش وجود ندارد. همچنين فراموش نكنيد هنگامي كه ديگر قصد كار كردن با لپتاپ خود را نداريد، آن را بر روي حالت Sleep قرار دهيد تا از روشن بودن بيهوده دستگاه و بالاتر رفتن مصرف باتري، جلوگيري نماييد.

در ادامه، دو بخش ديگر با نام‌هاي “In Use” به معني در حال استفاده و “Background” به معني پشت صحنه مشاهده مي‌شود. بهتر است اشاره داشته باشيم كه منظور از قسمت دوم، نرم‌افزارهايي هستند كه ما آنها را مشاهده نمي‌كنيم اما در حال اجرا هستند. براي ديدن چنين نرم‌افزارهايي كافيست وارد بخش “Task Manager” يا مديريت وظيفه ويندوز (Ctrl+Alt+Delete) شويد تا طيف وسيعي از آنها را در اين بخش ببينيد.

اگر بخواهيد از مصرف باتري چنين نرم‌افزارهايي جلوگيري كنيد، بايد بر روي گزينه‌ي اول يعني Change background app settings كليك كرده و مشخص كنيد كه نمي‌خواهيد چه نرم‌افزارهايي در پس‌زمينه يا پشت صحنه اجرا شوند. البته بايد اشاره داشته باشيم كه اين ويژگي تنها با نرم‌افزارهاي Windows 10 Universal سازگاري داشته و قابليت متوقف كردن هر گونه سرويس يا اپليكيشني را نخواهد داشت.

ximg_56b6691a65313.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.kTqeJvBjX7

خب حالا در اين بخش بايد كمي پايين بياييد تا ليست نرم‌افزارهاي بيشتري پيش روي شما قرار داشته باشد. بايد بگوييم كه اين بخش از پنجره‌ي Battery Use، بهترين قسمت آن مي‌باشد چرا كه اطلاعات بسيار خوب و زيادي را در اختيار كاربران قرار داده و علاوه بر آن، كاربران به سادگي مي‌توانند تغييرات مورد نظر خويش را نيز اعمال نمايند. همچنين اين بخش مي‌تواند اطلاعاتي مربوط به اينكه اپليكيشن‌ها در بازه‌هاي زماني مشخص شده، تا چه اندازه از باتري دستگاه شما را مصرف نموده نيز در اختيارتان قرار دهد. اگر در اين بخش نرم‌افزار خاصي را نبينيد، معناي آن، اين است كه در مدت مشخص شده شما هرگز از آن استفاده نكرده‌ايد.

ximg_56b6675f403c8.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Lloqp2usgm

در اين بخش حتي اين امكان وجود دارد كه كاربران با كليك كردن بر روي گزينه‌ي Detalis، بتوانند اطلاعات بيشتري در مورد مصرف باتري اپليكيشن‌ها و نرم‌افزارهاي مختلف را كسب كنند. يكي ديگر از ويژگي‌هاي بسيار خوبي كه اين بخش دارد، اين است كه كاربران مي‌توانند در اين بخش به تفكيك نيز اطلاعاتي در مورد اينكه هر كدام از نرم‌افزارها چند درصد از باتري را هنگامي كه كاربران در حال استفاده از سيستم خود بوده‌اند و همينطور هنگامي كه نرم‌افزارها در پشت صحنه در حال اجرا بودند، به دست آورند. فراموش نكنيد كه مدت زماني كه اين بخش مي‌تواند اطلاعات مربوط به آن را نمايش دهد، از همان بخشي كه در ابتدا ميزان آن را از 24 ساعت مي‌توانستيم به 48 ساعت و يا 1 هفته افزايش دهيم، قابل انتخاب مي‌باشد.

در تصويري كه در ادامه آن را مشاهده خواهيد كرد، اطلاعات مربوط به عملكرد و مصرف باتري مرورگر كروم در 48 ساعت گذشته سيستم ما مشخص شده كه مي‌تواند اطلاعات دقيقي در مورد را پيش روي ما قرار دهد:

ximg_56b6698cefb53.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.3ziwlHL4_W

هنگامي كه در حال مشاهده‌ي اطلاعات مربوط به مصرف باتري نرم‌افزارهاي مختلف بوديم، ممكن است با گزينه‌اي به نام “Allowed” يا “اجازه داده شده” در زير برخي از نرم‌افزارها روبه‌رو باشيد. مفهوم اين بخش، اين است كه اگر تيك آن را فعال نماييد، به نرم‌افزار مورد نظر اين اجازه را داده‌ايد تا در پشت صحنه سيستم‌عامل شما، اين نرم‌افزار در حال اجرا بوده و از باتري دستگاه شما نيز مصرف استفاده كند.

البته اين بخش مستقيما در زير هر نرم‌افزار مشخص نشده، بلكه براي دسترسي داشتن به اين قسمت، بايد ابتدا بر روي گزينه‌ي “Details” كه زير هر كدام از نرم‌افزارها قرار دارد، كليك كرده و سپس در پايين‌تر، تنظيمات مربوط به اين بخش را انجام دهيد. اگر به تصويري كه در ادامه قرار دارد توجه كنيد، دو گزينه را مي‌توانيد مشاهده كنيد.

ximg_56b667b8cb449.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Psu5_i4Vtc

در قسمت اول و با فعال كردن آن، شما اين اجازه را به نرم‌افزار مورد نظر مي‌دهيد تا در بخش پشت صحنه اجرا شده و فعاليت داشته باشد. اگر به تصوير بالا دقت كنيد، ما اين بخش را فعال كرده‌ايم، يعني اين اجازه را به مرورگر كروم داده‌ايم تا هنگامي كه حتي ما در حال انجام يك بازي بوده و حتي در جاي ديگري از ويندوز سرگرم هستيم، كروم اجرا شود. اما گزينه‌ي دوم كه ما آن را غير فعال كرده‌ايم، يك بخش اضافي در قسمت آخر توضيحات خود دارد كه با فعال كردن اين گزينه، ما اين اجازه را به كروم مي‌دهيم تا حتي زماني كه حالت “ذخيره انرژي” نيز فعال است، اين نرم‌افزار باز هم در پشت صحنه اجرا شود.

سعي كنيد اگر مي‌خواهيد به صورت تك به تك براي نرم‌افزارها اين تنظيمات را اعمال كنيد، هميشه گزينه‌ي دوم را غير فعال نگاه داريد، هر چند در حالت پيش‌فرض، اين گزينه براي تمامي نرم‌افزارهاي ويندوز در حالت غير فعال يا Off قرار دارد.

اما چگونه مي‌توان طول عمر باتري تبلت يا لپتاپ را افزايش داد؟

پس از اين همه توضيح، حتما اين سوال براي شما هم پيش آمده كه چگونه مي‌توان با كاهش دادن مصرف باتري، طول عمر آن را نيز افزايش داد. در اين مورد بايد بگوييم كه واقعا راه خاصي وجود ندارد چرا كه همه‌ي نرم‌افزارهايي كه در حال اجرا هستند، باتري را مصرف مي‌كنند. در اين ميان نرم‌افزارها و اپليكيشن‌هايي وجود دارند كه مي‌توانند مصرف باتري كمتر و ياب يشتري داشت هباشند. به عنوان مثال بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌توانند باتري دستگاه شما را تا حد بيشتري مصرف كنند.

به ياد داشته باشيد كه پنجره‌ي Battery Use، اين امكان را به شما مي‌دهد تا بتوانيد كنترل بهتري را بر روي ميزان مصرف باتري نرم‌افزارهاي در حال اجرا و همينطور نرم‌افزارهايي كه در پس‌زمينه در حال اجرا هستند، داشته باشيد. هدف مهندسين مايكروسافت از توسعه اين بخش، اين نبوده كه كاربران بخواهند با كم و زياد كردن اطلاعات مربوط به نرم‌افزارها و مصرف باتري، طول عمر باتري و عملكرد آن را بهتر نمايند. بلكه در اين بخش مي‌توان از اجراي اپليكيشن‌هاي اضافي جلويگري نمود. همچنين اين بخش تنها به نرم‌افزارهاي Universal مربوط مي‌شود و شما نمي‌توانيد اطلاعات مربوط به مصرف باتري هر نرم‌افزاري كه در ويندوز وجود دارد را مشاهده و تغيير دهيد.

اگر اپليكيشني در پس‌زمينه ويندوز در حال اجراست كه علاوه بر مصرف باتري بسيار زياد، شما هيچ استفاده‌اي از آن نداشته و حتي نمي‌توانيد آن را در بخش مربوط به مصرف باتري نيز مشاهده كنيد، تنها كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد، اين است كه نرم‌افزار مورد نظر را از طريق Task Manager ببنديد. بسياري از نرم‌افزارها هم هستند كه در پس‌زمينه ويندوز در حال اجرا بوده و شما نيز از آن استفاده نمي‌كنيد، اما مصرف باتري آنها به قدري نيست كه بخواهد تاثيري بر روي باتري دستگاه شما داشته باشد. پس لزوما نيازي به بستن هر گونه نرم‌افزاري كه در پس‌زمينه ويندوز اجرا مي‌شود، نخواهد بود.

يكي ديگر از كارهايي كه كاربران مي‌توانند به منظور كاهش مصرف باتري انجام دهند، غير فعال كردن پخش خودكار محتواي ويدئويي در مرورگرها و همچنين حذف افزونه‌هاي اضافي از مرورگرها و يا بستن تب‌هاي اضافي مي‌باشد، مواردي كه شايد كاربران توجه كمتري به آن داشته باشند. در مورد باز بودن تب‌ها (زبانه‌ها) در مرورگرها و مصرف بالاتر باتري، ممكن است بپرسيد كه چگونه اين اتفاق خواهد افتاد. در اين مورد بايد اشاره كنيم كه با باز بودن تب‌هاي بيشتر در مرورگر و همچنين نصب بودن افزونه‌ها متعدد، مرورگر از حجم بيشتري از حافظه‌ي رم براي پردازش اطلاعات استفاده خواهد كرد كه در نتيجه، مصرف حافظه‌ي رم و به صورت كلي، دستگاه شما بيشتر خواهد شد.

در نهايت باز هم اشاره مي‌كنيم كه نبايد از بخش Battery Use ويندوز 10، انتظار بالاتر رفتن بازده باتري دستگاه خود را داشته باشيد. اين بخش از ويندوز 10 شايد بهترين و موثرترين روش براي دسترسي به اطلاعات مربوط به مصرف باتري نرم‌افزارهاي مختلف ويندوز 10 باشد، اطلاعاتي كه نمي‌توان آن را پنجره‌ي Task Manager پيدا نمود.

           ادامهـ مطلبـ      |      نظرات (0)   
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

   درباره ما

افراد آنلاين : 1 | بازديد امروز : 0 | بازديد ديروز : 0 | بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان