internethostorg1

internethostorg1

     چگونه مي‌توان تنظيمات مربوط به حريم شخصي در ويندوز 10 را به هنگام نصب، تغيير داد؟همواره در سال‌هاي اخير مايكروسافت تلاش داشته تا با عرضه كردن نسخه‌هاي جديد سيستم‌عامل ويندوز، كار نصب را آسان‌تر از هميشه نمايد. با عرضه كردن ويندوز 10، مايكروسافت تا حدود زيادي به اين هدف رسيده و موفق شده بهترين تجربه از نصب سيستم‌عامل ويندوز را پيش روي كاربران قرار دهد. هر چند در اين ميان برخي از كاربران هستند كه از حالت “Express Settings” براي نصب ويندوز 10 ناراضي بوده و دوست دارند كه تنظيمات مربوط به اين سيستم‌عامل را خود انجام دهند.

حال ما قصد داريم برخي از تنظيمات و مخصوصا تنظيمات مربوط به بخش حريم شخصي و روش اعمال آن را بررسي نماييم.

هنگام نصب ويندوز 10، بايد با پنجره‌اي همانند آنچه در ادامه مي‌بينيد، روبه‌رو باشيد:

Windows-10-get-going-fast

اما چرا ما مي‌گوييم كه بهترين تجربه از نصب ويندوز با عرضه شدن ويندوز 10 ميسر شده؟ اگر شما همان ابتدا از حالت پيش‌فرض “Express Settings” استفاده كنيد، مايكروسافت خود تمامي گزينه‌ها را روشن گذاشته و يك راست شما را به سمت نصب ويندوز مي‌برد. در اين حالت همه چيز اعم از آپديت خودكار، گزارش خطاها، ارتباطات و … فعال خواهد بود و شايد اگر نخواهيد، بعدا مجبور به تغيير آنها باشيد.

با اين‌حال باز هم مي‌توان تنظيمات دلخواه را اعمال نمود. مخصوصا اينكه مايكروسافت بخشي را براي تغيير تنظيمات مربوط به حريم شخصي كاربران در نظر گرفته كه مي‌توان آن را در همين بخش تغيير داد. براي انجام اين كار، كافيست گزينه‌ي “Customize Settings” را انتخاب نماييد.

Windows-10-customize-install-personalization-and-location-settings

در مرحله‌ي بعد، دو بخش كلي Personalization (شخصي‌سازي) و Location (موقعيت) وجود دارند كه مي‌توانند توسط كاربران تغيير داده شوند. همچنين در اين بخش مي‌توان تنظيمات مربوط به دستور صوتي كورتانا را نيز اعمال نمود. البته كاربران قادر خواهند بود تنظيمات اين بخش را در حساب كاربري خود و از طريق ID كه در اختيار دارند نيز ذخيره نمايند. در اين حالت، كاربران قادر خواهند بود به تنظيمات مربوط به شخصي‌سازي حساب خود در هر زمان كه نياز داشتند، دسترسي داشته باشند.

در ادامه كاربران قادر خواهند بود تا تنظيمات مربوط به بخش‌هاي مختلف و همچنين فعال يا غير فعال بودن حالت SmartScreen Filter را نيز تنظيم كنند. اعمال تغييرات در اين بخش نيز سادس و شايد مورد خاصي نباشد كه بخواهيم به آن اشاره كنيم چرا كه در ادامه‌ي هر عنوان و موضوع، توضيحات مربوط به آن به صورت كامل آمده است.

Windows-10-customize-install-browsers-connectivity-error-reports

ويژگي SmartScreen Filter

اگر تصور مي‌كنيد كه هرگز از مرورگرهاي Internet Explorer و Microsoft Edge استفاده نخواهيد كرد، مي‌توانيد با خيال راحت اين گزينه را غير فعال كنيد. از آنجايي كه اين دو مرورگر مي‌توانند از طريق اين قابليت مورد حمله‌ي هكرها قرار بگيرند، در صورت عدم استفاده از انها پيشنهاد مي‌شود كه اين گزينه را غير فعال نماييد. هر چند در سال‌هاي اخير و با پيشرفت محيط برنامه‌نويسي، امنيت اين دو مرورگر نيز افزايش زيادي داشته اما باز هم نمي‌توان آنها را به صورت 100 درصد ايمن دانست و بايد جوانب احتياط را رعايت نمود.

در مورد ويژگي SmartScreen Filter نيز بايد اشاره كنيم كه تمام هدف آن، آگاه نمودن كاربران از وب‌سايت‌هاي مشكوك و آلوده به بدافزار مي‌باشد و تمام تلاش خود را نيز خواهد داشت تا حد ممكن از ورود كاربران به اين سايت‌ها جلوگيري نمايد. باز هم مي‌گوييم، اگر مي‌دانيد كه چه كاري انجام مي‌دهيد، مي‌توانيد اين گزينه را نيز غير فعال كنيد. البته شايد جا داشته باشد به برخي از كاربران پيشنهاد كنيم كه اين گزينه را روشن بگذارند چرا كه ممكن است در مواقعي به اشتباه، بخواهيد وارد سايتي شويد كه ممكن است سيستم شما را به بدافزار آلوده نمايد.

SmartScreen Filter مي‌تواند از آلوده شدن سيستم به بدافزارها تا حد زيادي جلوگيري نمايد و اين مورد كاملا درست است. اما مرورگرهايي همانند كروم، فاير‌فاكس و اپرا كه اين روزها مورد استفاده كاربران قرار دارد، به صورت داخلي به چنين سيستم‌هايي مجهز بوده و مي‌توانند از آلوده شدن سيستم به بدافزارها جلوگيري نمايند. حتي امكان نصب افزونه‌هاي مشهور و كارآمد نيز در اين زمينه وجود دارد و مي‌توان گفت كه مرورگرها را با چنين افزونه‌هايي نيز مي‌توان ايمن كرد.

Windows-10-SmartScreen-Settings

اگر بخواهيد اين گزينه را بعدا تغيير دهد، كافيست وارد Control Panel شده و از بخش System and Security و سپس Security and Maintenance، اين حالت را از نوار كناري تغيير دهيد.

تنظيمات مربوط به WiFi Sense

شايد با اين ويژگي و عملكرد آن آشنا نباشيد، اما پيشنهاد مي‌كنيم كه امكان متصل شدن خودكار دستگاه به يك شبكه‌ي واي‌فاي بدون رمز عبور را قطع كنيد! خود ويندوز 10 به هنگام نصب به شما مي‌گويد كه تمامي ارتباطات واي‌فاي كه در اطراف وجود دارند ايمن نيستند و هيچ تضميني براي استفاده از آنها وجود ندارد. به هر حال ويژگي‌هاي ديگر و فايده‌هايي كه WiFi Sense دارد، سبب شده تا باز هم مايكروسافت بخواهد اين ويژگي را در ويندوز 10 قرار دهد.

جالب است بدانيد هم پيش از عرضه و هم پس از عرضه شدن ويندوز 10، كاربران و تحليل‌گران از وجود WiFi Sense ناراضي بوده و نظرات بسيار بدي نسبت به آن داشتند. ويژگي WiFi Sense مي‌تواند هنگامي كه در نزديكي يك شبكه‌ي واي‌فاي ايمن و مطمئن هستيد، به صورت خودكار دستگاه شما را متصل كند كه اين ويژگي در برخي موارد مي‌تواند فوق‌العاده كارآمد باشد. با اينكه يك راه بسيار ايمن براي اين ارتباط به وجود مي‌آيد، باز هم مايكروسافت اين اطمينان را به كاربران داده كه به هيچ‌وجه اطلاعات مربوط به آن را نمي‌توان هك نمود و تمامي كلمه‌هاي عبور و اطلاعات مربوط به شبكه نيز نزد اين شركت، ايمن خواهد ماند.

Windows-10-install-turn-on-error-reporting

در نهايت مي‌توان ارسال خودكار ارورهاي رخ داده در ويندوز 10 براي سرورهاي مايكروسافت را متوقف نمود. به شخصه خود من اهميتي به اين موضوع نداده و برايم مهم نيست كه اين ارورها براي سرورهاي مايكروسافت ارسال مي‌شوند يا نه. اگر مي‌خواهيد كه سطح امنيت و حريم شخصي خود را افزايش دهيد، پيشنهاد مي‌كنيم اين گزينه را نيز به صورت غير فعال نگاه داريد.

اپليكيشن‌هاي پيش‌فرض

در نسخه‌هاي قديمي‌تر از ويندوز 10 كه ماه‌هاي گذشته عرضه ميشد، اين امكان براي كاربران وجود داشت كه بخواهند اپليكيشن‌هاي پيش‌فرض ويندوز 10 را در صورت تمايل غير فعال نمايند، اما در نسخه‌هاي جديدتر اين ويژگي به صورت كامل حذف شده است. هر چند فعال بودن يا نبودن اين بخش نمي‌تواند تاثيري بر امنيت كاربران و حريم شخصي آنها داشته باشد. به هر صورت اعمال تغييرات در اين قسمت، اگر از نسخه‌هاي قديمي‌تر ويندوز 10 استفاده مي‌كنيد، به عهده‌ي خودتان مي‌باشد.

اما اگر بخواهيد اين مورد را از داخل خود ويندوز 10 تغيير دهيد، كافيست پس از ورود به ويندوز، از بخش تنظيمات، عبارت “default apps” را جستجو نموده و در اين بخش تمامي اپليكيشن‌هاي دلخواه و يا مورد علاقه‌ي خود را انتخاب و مابقي آنها را غير فعال نماييد. در اين بخش امكان انتخاب برخي از اپليكيشن‌ها براي اجراي پيش‌فرض فايل‌هاي شما نيز وجود دارد. در اين بخش حتي كاربران قادر هستند انتخاب كنند كه آهنگ‌هاي آنها به صورت پيش‌فرض توسط اپليكيشن پخش موسيقي ويندوز 10 اجرا گردد.

Windows-10-default-application-settings

تنظيمات مربوط به حريم شخصي در ويندوز 10 از اهميت بسيار بالايي ميان كاربران برخوردار است و باز هم در اين ميان افرادي هستند كه به مايكروسافت مطمئن بوده و يا حوصله‌ي انجام اين كارها و مطالعه‌ي بخش‌هاي مختلف را ندارند. در اين صورت آنها مي‌توانند از گزينه‌ي پيش‌فرض “Express Settings” استفاده نموده و كار خود را آسان نمايند.

به هر حال بايد اشاره كنيم كه اگر مايكروسافت مي‌خواهد كاربران از تمامي بخش‌هاي ويندوز 10 استفاده نموده و آنطور كه آنها مي‌خواهند تنظيمات و بخش‌هاي مختلف را تغيير دهند، بايد سازگاري خود را افزايش دهد. اگر دستيار شخصي كورتانا در ويندوز 10 غير فعال باشد، ديگر امكان ذخيره نمودن اطلاعات و تنظيمات مربوط به حريم شخصي امكان‌پذير نخواهد بود. جستجو كردن در ويندوز 10 نمي‌تواند آسان‌تر شود اگر مايكروسافت نتواند زباني كه كاربران از آن استفاده مي‌كنند را تشخيص دهد.

با اين حال مايكروسافت باز هم تلاش دارد با عرضه نمودن آپديت‌هاي ويندوز 10 به صورت رايگان، كاربران بيشتري را سوي خود كشانده و استفاده از ويندوز 10 را فراگيرتر نمايد. اميدوارم اين آموزش مورد توجه شما عزيزان قرار گرفته باشد. اما سوالي كه اينجا پيش مي‌آيد، اين است كه انجام اين كارها مي‌تواند امنيت كاربران را افزايش دهد؟

           ادامهـ مطلبـ      |      نظرات (0)   
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

   درباره ما

افراد آنلاين : 1 | بازديد امروز : 0 | بازديد ديروز : 0 | بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان